Eko projekty – wracamy do natury

Współczesne projektowanie wnętrz musi brać pod uwagę również kwestie ekologiczne. W cenie są eko projekty bazujące na wykorzystaniu elementów wystroju wnętrza w drodze recyklingu. Ponadto dominują elementy ponadczasowe i naturalne jak stal i drewno. Ekologiczny aspekt urządzania wnętrz przejawia się również w wyborze sposobu ogrzewania, zużycia energii. Kominki na paliwo stałe nie są w modzie, mimo iż sam kominek wciąż jest popularnym elementem wystroju wnętrza.

Solary, wiatraki, bio kominki

Panele solarne to wystrój zewnętrzny budynku, jednak rzutujący na funkcjonowanie wnętrza poprzez możliwość kierowania energii z paneli do urządzeń montowanych wewnątrz. Podobnie mini wiatraki generujące energię mogą magazynować energie niezbędną do nastrojowego oświetlenia wnętrza, czy też doświetlenia ogrodu zimowego. Wbrew pozorom często nieświadomie odwołujemy się w swych projektach wnętrz do natury, będąc eko. Przykładem mogą być modne lasy w słoiku, czy też chrobotkowe obrazy 3d.

Ekologiczne materiały

Obecnie w modzie są naturalne materiały jak juta, drewno, czy korek. Projektowanie wnętrz z takimi surowcami to czysta przyjemność. Są one trwałe a jednocześnie plastyczne. Wykorzystuje się je zarówno przy dekoracji, detalach jak również jako surowce bazowe. Do łask wracają boazerie, drewniane belki na suficie, czy drewniany parkiet. Elementy te świetnie można połączyć z nowoczesną formą. Stalowe ramy, lampy, czy uchwyty, okucia chłodzą ciepłe klimaty budowane przez drewno. Jutowe wykończenia, zwłaszcza wystrój okien wskazuje na minimalizm wnętrza i jego surowość bliską naturze. Korkowe ozdoby, jak również wykorzystanie gałęzi pozwala nadać wnętrzu ciekawego klimatu.

Polecamy: Jak wybrać odpowiednie lustro do domu?

Innowacyjne technologie

Ekologia i projektowanie wnętrz jak najbardziej idą w parze. Innowacyjne technologie w dziedzinie ogrzewania, zapewnienia domostwu energii można wkomponować w eko projekty tak by były eksponowane, jak również dyskretnie schowane. Od koncepcji projektu zależy czy technologia ma się rzucać w oczy, czy wręcz przeciwnie. Urządzając pomieszczenia w stylu vintage, retro odchodzi się od ekspozycji technologii skrywając ją gustownie pod licznymi atrapami i imitacjami.

Inteligentne systemy

By ograniczyć zużycie energii, starty ciepła, czy negatywny wpływ na środowisko warto inwestować w inteligentne systemy zarządzania przestrzenią użytkową domu. Pomogą nam one w ekologicznym stylu życia. Ich montaż przemyśleć należy już na etapie projektu. Dlatego też projektowanie wnętrz powinno uwzględnić podłączenie do zintegrowanego systemu oświetlenia, zasilania, ogrzewania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top