Co zrobić z niechcianymi meblami przy przeprowadzce?

Przeprowadzka w nowe miejsce sprawia, że nie wszystkie dotychczasowe meble wpasują się w nową przestrzeń. Co więcej często przeprowadzka jest doskonałą okazją do zmiany w wyposażeniu, odnowieniu wystroju, zmiany umeblowania na modniejsze. Decyzje te powodują, że dotychczasowe meble musimy zutylizować.

Odsprzedaż i nie tylko

Jeżeli potrzebujemy zmiany umeblowania czy to z powodu wymiarów nowego lokum czy też zmiany wyglądu wnętrza warto rozważyć sprzedaż używanego wyposażenia. Chociażby za symboliczne pieniądze. Przede wszystkim odpadnie nam problem wywozu i utylizacji. A przy tym odzyskamy część pieniędzy mogąc je przeznaczyć na zakup nowych mebli. Często nie zdajemy sobie sprawy jakie perełki designerskie mamy pod swoim dachem. I jak wielu chętnych może być na zakup komódki czy fotela, który się nam opatrzył. Warto jest więc spróbować odsprzedaży.

Rzadko jednak meble sprzedać można w jeden czy dwa dni. Dlatego też ogłoszenie o chęci sprzedaży warto zamieścić z wyprzedzeniem w stosunku do daty przeprowadzki. Oprócz odsprzedania można również oddać meble potrzebującym za darmo. Ważne jest to aby przekazane meble były sprawne, w dobrym stanie. Gdy zależy nam na szybkiej sprzedaży warto odsprzedawać po kosztach ustalając okazyjnie niską sumę. Jeżeli posiadana kanapa, czy szafa nie sprawdziły się nam pod względem funkcjonalności mogą sprawdzić się komuś innemu. Ale jeśli uległy zużyciu, zabrudzeniu, zniszczeniu należy takie meble zwyczajnie wyrzucić.

Utylizacja gabarytów

Problem utylizacji mebli i sprzętów RTV i AGD istnieje w wielu miastach i gminach. Niestety z reguły sami musimy zadbać o odwiezienie szafy, kanapy, lodówki na tak zwany PSZOK czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów. Generuje to koszty, jednak przeprowadzka to dobry czas by dodatkowo wykorzystać meblowóz na kurs właśnie w kierunku wysypiska śmieci. Można też ze zbiórki odpadów z myślą o przeprowadzce skorzystać we wcześniejszym terminie. Zdarza się i tak że pozbyć chcemy się całego wyposażenia mieszkania, czy domu. Bądź wprowadzić się mamy w miejsce wymagające wypróżnienia. Wówczas warto zamówić firmę specjalizująca się w opróżnianiu i sprzątaniu mieszkań. Usługi te sporo kosztują, jednak nie musimy martwić się utylizacją starych mebli i elementów wyposażenia np. po zmarłej ciotce czy babci.

Polecamy: Eko projekty – wracamy do natury

Oryginalne sposoby

Poza nadaniem drugiego życia starym meblom przez malowanie, odnawianie można niechcianych mebli pozbyć się w bardziej radykalny sposób. Otóż meble drewniane i z płyty można rozkręcić a większe elementy pociąć na mniejsze. Dzięki rozdrobnieniu łatwiej jest wywieźć odpad na wysypisko nie musząc wynajmować samochodu dostawczego czy przyczepy. Trudniej jest z kanapami i meblami tapicerowanymi, jednak i to jest możliwe. Co do zasady na większych osiedlach nie trzeba się obawiać o gabaryty wystawione na śmietnik. W dość szybkim czasie znajduje się ktoś kto z tegoż śmietnika sobie zabierze mebel, bo jak raz takiego poszukuje. Problemy zaczynają się jednak jeśli odpad nie znajdzie chętnego nabywcy ani za pieniądze ani nieodpłatnie. Wtedy musimy zadbać o to, aby mebel nie straszył pod śmietnikiem miesiącami.

1 thoughts on “Co zrobić z niechcianymi meblami przy przeprowadzce?”

  1. ja wybieram upcykling – można coś przemalować, obić nową tapicerką, zdekonstruować. jeśli tylko się nie rozsypuje i jest vintage to może świetnie wpasować się w nową przestrzeń

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top