Jak wyciszyć mieszkanie w bloku

Mieszkanie w bloku ma swe wady i zalety. Jedną z największych wad jest sąsiedztwo. Mając za ścianą sąsiada musimy ograniczać się z korzystania z mieszkania pod względem generowanego hałasu. Z drugiej strony trudno jest oczekiwać kompletnej ciszy, zwłaszcza gdy za ścianą płacze niemowlę, czy nastolatek ćwiczy grę na skrzypcach. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zadbanie o wyciszenie mieszkania. Jak to zrobić?

Wygłuszenie i tłumienie dźwięków

Najczęstszym słabym punktem w mieszkaniu są drzwi wejściowe. To one przepuszczają najwięcej hałasu i to właśnie drzwi zwykle wygłuszamy poprzez panele gąbkowe i nakładki piankowe na drzwi od wewnętrznej ich strony. Jednak nie tylko drzwi możemy wyciszyć. Oferowane na rynku tapicerowane wezgłowia łóżek, siedziska i dekoracyjne ścianki to kolejna propozycja na wyciszenie mieszkania. Tkaniny bardzo skutecznie tłumią dźwięki co można zaobserwować na większych przestrzeniach mieszkania, po zasłonięciu zasłon, rozłożeniu dywanu, ustawieniu sofy z kilkoma poduszkami, różnica jest ogromna. Zatem im więcej tkanin zastosujemy w mieszkaniu tym bardziej go wyciszymy.

Nie tylko ściany

Rewelacyjnym sposobem na wyciszenie mieszkania jest również wykładzina dywanowa, najlepiej gęsto tkana w typie hotelowej na podkładce z filcu. Po takiej wykładzinie możemy śmiało chodzić po mieszkaniu w szpilkach a sąsiad pod nami nie będzie słyszał naszych kroków. Dodatkowym atutem wykładziny jest estetyka jak i ciepło jakie zapewnia. Podobnie bywa z zasłonami. Nawet gdy ich nie potrzebujemy by zasłonić okno warto się w nie wyposażyć, gdyż dodają mieszkaniu przytulnego wystroju a jednocześnie ograniczają echo i rozproszenie dźwięków. Co za tym idzie nasze rozmowy nie będą słyszane za ścianą.

Polecamy: Jak wybrać odpowiednie lustro do domu?

Panele ścienne

Coraz częściej wybierane na dekorację ścian są panele 3d. Wykonane ze styroduru lub pianki, czy masy gipsowej są swego rodzaju izolacją ściany. Jeżeli chcemy wyciszyć mieszkanie od ściany graniczącej z sąsiednim lokalem warto zaaranżować ścianę tak by pełniła funkcje wyciszającej ozdoby. Dostępność rozmaitych wzorów, kolorów i możliwości konfiguracji to duży plus tego rozwiązania.

Newralgiczne miejsca

Niestety sporym kłopotem jest wyciszenie mieszkania w części kuchennej i łazience. Tutaj niewiele da się zrobić. Można oczywiście zabudować piony wodne i ściekowe, które ograniczają słyszalność dźwięku płynącej wody. Również dźwięk pralki można ograniczyć poprzez miękkie podkładki stabilizujące. W kuchni natomiast pewnym sposobem na wyciszenie jest wybór sprzętów, które powodują niska emisję hałasu, co tyczy się przede wszystkim okapu kuchennego. Elementem wyciszającym mogą być również dywaniki z PCV, które łatwo jest utrzymać w czystości a jednocześnie wyciszają podłoże. Dobrym rozwiązaniem są także filcowe podkładki pod nogi krzeseł i stołu. Ograniczymy w ten sposób hałas przy zasuwaniu i przesuwaniu tych elementów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top